12 משפטים שכל ילד צריך לשמוע מהוריו

 

"כל ילד צריך מבוגר אחד שמאמין בו" (הרב קרליבך)

"עיקר החינוך למידות טובות הוא על ידי עצם האישיות של המחנך" (הרב שלמה אבינר)

"הדרך שבה אנו מדברים אל ילדינו, הופך להיות הקול הפנימי שלהם" (פגי אומהרה)

אף אחד לא לימד אותנו איך להיות הורים..

לקראת החזרה לבית הספר, ובכלל

קבלו 12 משפטים שכל ילד צריך לשמוע מהוריו

ליאת קרן, פסיכותרפיסטית לילדים ונוער ומטפלת משפחתית מוסמכת

1. "אני אוהב אותך" – לא, זה לא מובן מאליו לילדים שהם יודעים שאתם אוהבים אותם ללא תנאי, במיוחד כאשר הם שומעים בביקורת מכם. לכן, הקפידו לומר להם זאת. ילד שמרגיש שאינו ראוי לאהבה לא יאהב את עצמו ובהמשך עלול להיכנס למערכות יחסים שיחזקו תחושותיו ויפגעו בו.

2. "יש לך את היכולת ל… "– ככל שהילד מודע ליכולות שלו, הביטחון העצמי שלו עולה. ואם תחברו את היכולת הזו לרגש, זה יעצים אותו עוד יותר לדוגמא: " מאוד מרגש אותי לראות איך את עוזרת לאחיך, יש לך את היכולת לפתור בעיות בדרך נעימה".

רן בראון עובד סוציאלי

3. "אני שמח ששיתפת אותי" – חזקו אותו על עצם השיתוף. הילד יחוש קבלה ובטחון מצד ההורה.

4. "יופי שניסית, בטח התאמצת מאוד" – חשוב לחזק ילדים על ניסיון ומאמץ כדי שזה ידרבן אותם בעתיד לנסות שוב ושוב מאשר לשבח אותם רק על הצלחה וחוכמה.

רוני לגרמן זיו מאמנת אישית להורים מוסמכת אדלר

5. "יש לך רעיונות טובים" – במשפט כזה הילד מבין מה עשה אשר תרם לשיפור המצב וזה ידרבן אותו לעשות זאת שוב ושוב.

לאה שטרן מנחת קבוצות ופרטיים, מוסמכת אדלר

6. "תודה שעזרת" – תאפשרו לילד לסייע במטלות הבית בהתאם לגיל וליכולת שלו, באופן כזה הוא מרגיש תורם ויפתח אמונה ביכולות שלו במשימות החיים השונות.

7. "אני מתנצל" – אל תחששו להתנצל בפני הילד אם עשיתם טעות. באופן כזה אתם מפתחים את האמפתיה של הילד, מעבירים לו מסר שכולם יכולים לטעות ומטעויות לומדים.

ד"ר אילן טל, פסיכיאטר

8. "אספר לך איך אני מתמודד עם תסכול / כעס / פחד" – אחד התפקידים המרכזיים של כל הורה הוא ללמד את ילדיו איך להתמודד עם הרגשות שלהם. אתם יכולים לפתוח בפני הילד עולם שלם של אפשרויות להתמודד עם רגשות. אם יש לכם דרכים מוצלחות בנושא, שתפו את הילדים, הם ילמדו מכם לא מעט ויישמו זאת כשיחוו קושי רגשי.

פניה זוהר, מדריכת הורים ומשפחות

9. "אתה גורם לי להתגאות בך כל יום מחדש" – במשפט כזה אנו יוצרים את התחושה של ערך וביטחון עצמי ועוזרים לו למצוא את מקומו המיטבי בחברה ולהאמין ביכולתו.

שירי בכר, מנחת הורים

10. "אתה אח נפלא"– אנחנו בד"כ מעירים לילדים על הריבים שלהם, אל תשכחו גם להחמיא על התנהגויות טובות ויש כאלו. לכל אחד בנפרד. המחמאות האלו על בסיס קבוע ישפרו את מערכות היחסים בין האחים.

11. "אני בטוחה שאתה יכול להתגבר" – קושי הוא חלק מהחיים. חשוב לעודד אותם להתגבר לבד. תפגינו אמפטיה לקושי, תפגינו ביטחון ביכולת שלהם להתגבר ותעודדו אותם. זה מעצים, זה נפלא לדימוי העצמי וזה יאפשר להם להתגבר.

מיכל קליין נגר, יועצת משפחתית ומדריכת הורים

12. "איזה כיף לי שמכל ההורים בעולם דווקא אני זכיתי לילד נפלא כמוך" – משפט שנותן לילד תחושה שהוא מיוחד ויחיד ומעצים את הקשר בינו להורה.

מאחלת שנת לימודים טובה ומוצלחת לכל הילדים המתוקים,

ולכולנו שבוע טוב!

(מתוך הכתבה של ליאת עיני, ynet להורים)

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *